Opublikowano Kategorie Bez kategorii

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

12 grudnia przedszkolaki z grupy „Rybek” i „Promyczków” wybrały się na wycieczkę do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która w roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Była to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni.

Zwiedzanie kopalni nasi mali turyści rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjechali windą na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na dzieci czekała kolejka „KUBA”, którą nasi mali turyści przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Dzieci były bardzo zadowolone z tej atrakcji!

Kolejny etap dzieci przebyły pieszo. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Dzieci miały wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich!

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej.

Przedszkolaki zapoznały się z historią tego niezwykłego miejsca, trudem i niebezpieczeństwem górniczej pracy, a także dowiedziały się jak cennym towarem była niegdyś, tak powszechna dzisiaj sól.

Kolejną atrakcją była wizyta w kaplicy św. Kingi, gdzie dzieci poznały legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.

Na koniec udaliśmy się do jednej z komór o nazwie Ważyn, z miejscem do zabaw i boiskiem sportowym.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą!