Opublikowano Kategorie Bez kategorii

Wycieczka do Bochni!

27 marca nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę 🚌 do Bochni, aby wziąć udział w zajęciach wielkanocnych 🌿zorganizowanych w muzeum Stanisława Fischera.

Muzeum zostało założone w 1959 r w dawnym klasztorze Dominikanów przez wybitnego badacza przeszłości Bochni i regionu.

Bystrzaki i Zuchy swoją przygodę z muzeum zaczęły od lekcji muzealnej, której celem było zapoznanie przedszkolaków z ideą i historią muzeum, pojęciami obiektu i ekspozycji muzealnej oraz od przypomnienia właściwych zachowań 🤫, o których należy pamiętać podczas zwiedzania.

W pierwszej sali nasi mali odkrywcy poznali dawne tradycje wielkanocne oraz inne zwyczaje świąteczne, a także patronów czuwających nad naszą okolicą. Następnie, przechodząc do kolejnych ekspozycji, oglądaliśmy kolekcję dawnej rzeźby 🗿 i malarstwa ludowego 🎨, zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego, eksponaty prezentujące kulturę pozaeuropejską ( m. in. Afrykę, Amerykę Pd., Azję ), pamiątki cechowe, głównie z kopalni soli ⛏️, powstań narodowych, historii miejscowego szkolnictwa, tradycje piśmiennictwa i drukarstwa bocheńskiego. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały ciekawostek dotyczących miasta.

Na pamiątkę naszego spotkania Zuchy i Bystrzaki stworzyły własną wystawę w muzeum w postaci namalowanych wielkanocnych pisanek 🪺.

Kto wie, może wśród naszych przedszkolaków jest jakiś przyszły wielki malarz – artysta.😉

Po zakończonych lekcjach muzealnych skorzystaliśmy z pięknej pogody 🌤️i wybraliśmy się na krótką wycieczkę po mieście. Podczas spaceru dzieci rozpoznawały zabytki solnego miasta. Realizowane treści były okazją do rozwijania u dzieci lokalnego patriotyzmu i dumy ze swojej małej ojczyzny. 🩵