Opublikowano Kategorie Bez kategorii

Projekt badawczy „KOMPUTER” u Bystrzaków.

W obecnym czasie zarówno dorośli, jak i dzieci nie wyobrażają sobie świata bez komputera i Internetu 🌍, stanowiącego źródło wiedzy, narzędzie komunikowania się, jak i źródło rozrywki. Aby komputer jak najlepiej służył najmłodszym, należy już od przedszkola wdrażać dzieci do przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z sieci ⚠.

Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom przedszkolaków, wynikającym z wszechobecnej komputeryzacji, Bystrzaki zrealizowały projekt badawczy „Komputer”.

Ciekawą przygodę z komputerem rozpoczęliśmy od stworzenia siatki tematycznej, przedstawiającej dotychczasową wiedzę dzieci oraz sformułowaliśmy listę pytań ❓, na które chcieliśmy uzyskać odpowiedzi. Wszystkie pytania przedszkolaków zostały zapisane na szablonach „komputerowych myszek” 🖱.

Następnie przystąpiliśmy do stworzenia kącika projektowego w naszej sali. Dzieci przyniosły z domu wierszyki, kolorowanki i zabawkowe laptopy, które umieściliśmy w kąciku pt.”Komputer”. Bystrzaki z zaciekawieniem słuchały bajek i wierszy o komputerach, a także oglądały filmy edukacyjne przedstawiające historię komputerów 💾 i wykorzystania ich w codziennym życiu .

Podczas spotkania z tatą Hani, przedszkolaki zapoznały się z budową komputera, nazwami poszczególnych elementów i zasadą jego funkcjonowania. Dzieci, w kilkuosobowych zespołach, układały ,,Komputerowe układanki”, rozwijając przy tym nie tylko umiejętność czytania, dobierając podpisy do ułożonych obrazków, ale także wzbogacały słownictwo oraz doskonaliły umiejętność pracy w zespole 👫 .

Podczas projektu dużo czasu poświęciliśmy na zapoznanie dzieci z klawiaturą komputera ⌨, wykorzystując do tego karty pracy oraz rozsypanki literowe.

Bystrzaki poznały zasady prawidłowego i bezpiecznego korzystania z komputera, tworząc ,,Komputerowy Kodeks” 📖. Dowiedziały się, że należy zwracać uwagę na dozowanie i kontrolowanie czasu spędzonego przed monitorem oraz dbać o prawidłową postawę ciała i odległość wzroku 👀 od ekranu.

Aby usystematyzować naszą wiedzę, wspólnie stworzyliśmy plakat „Bezpieczeństwo w sieci – nasze zasady”.

Podczas projektu nie mogło zabraknąć aktywności plastycznej 🎨. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. „Alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego” , prezentując sposoby spędzania wolnego czasu bez komputera i gier komputerowych 🚲.

Stworzyliśmy także przestrzennego robota – Necię, koleżankę dla poznanego bohatera edukacyjnego z portalu dla dzieci www.necio.pl – Robocika Necia 🤖.

Komputer odgrywał główną rolę również w zabawach ruchowych 🤸 i tematycznych. Bystrzaki chętnie rozwiązywały zadania słownikowe i matematyczne przy wykorzystaniu monitora multimedialnego oraz korzystały z gier edukacyjnych. 🎮

Dzięki realizacji projektu, przedszkolaki dowiedziały się, że komputer nie tylko bawi i pomaga w życiu codziennym, ale przede wszystkim jest to nowoczesne narzędzie edukacyjne o różnych możliwościach zastosowań. 🌐

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci!

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy tak chętnie i aktywnie włączyli się w pomoc przy realizacji naszego działania! 💙