Opublikowano Kategorie Bez kategorii

„Mały przedszkolak w świecie wielkiej literatury” – projekt u Zuchów!

Przez ostatnie dwa tygodnie przedszkolaki z grupy Zuchów realizowały projekt „Mały przedszkolak w świecie wielkiej literatury”. Było mnóstwo zabaw i ciekawostek🙉.

Na początku omówiliśmy problematykę książek – dowiedzieliśmy się jak powstaje książka, gdzie można ją kupić, a gdzie wypożyczyć. Odwiedziliśmy pobliską księgarnię i wspólnie wybraliśmy książki do naszej sali🏨📖📚.

Od Pani Kingi, która prowadzi Cypiskową Bibliotekę dowiedzieliśmy się dlaczego książki są oznaczone specjalnymi numerkami. Podczas zabaw w sali zamieniliśmy się w introligatorów 🪡 i drukarzy 🖌️🎨.

W drugiej części projektu poznaliśmy wspaniałych pisarzy, których z łatwością rozpoznajemy, znamy ich dzieła i kilka ciekawostek.

Jako pierwszy zainteresował nas Julian Tuwim i słynny wierszyk „Lokomotywa”🚇. Tego dnia towarzyszyły nam zabawy związane z pociągami ❤️.

Potem spotkaliśmy Jana Brzechwę i słynną Kaczkę Dziwaczkę. A skoro mówimy o Kaczce Dziwaczce, to zabawy również związane były ze zwariowanymi kaczkami 🦆.

Następna w kolejce była twórczość Marii Konopnickiej i jej wiersz „Pranie”. Nasze rączki bardzo się napracowały, praliśmy👚👕🧦👖, wieszaliśmy pranie i rysowaliśmy – na bardzo długim kartonie 🙈.

A czy ktoś z Państwa wie kto jest autorem znanej bajki „Paweł i Gaweł”? Nasze przedszkolaki doskonale wiedzą, że to Aleksander Fredro. Wcieliliśmy się w role Pawła i Gawła 🙆🧒 – ćwiczyliśmy orientację przestrzenną wokół naszego ciała.

Na koniec przyszedł czas na mało znanego Stanisława Jachowicza. Chociaż… czy on jest taki mało znany? Nie! -przecież to autor znanego nam wszystkim „Chorego kotka”. Tego dnia zamieniliśmy się w kotki, troszkę poćwiczyliśmy i odegraliśmy wspólnie inscenizację wiersza.

Każdy Zuch stworzył projekt okładki do poznanych wierszy 🦆🪡🚇👕🙆🧒.

Ostatniego dnia powtórzyliśmy zdobytą wiedzę, grając w grę edukacyjną oraz pokonaliśmy tor przeszkód – pamiętając, że ruch to zdrowie.

Podczas realizacji projektu odwiedził nas nasz absolwent Adaś – brat Jasia, który przeczytał nam wierszyki i zagadki. Dziękujemy Adasiowi za odwiedziny, a rodzicom gratulujemy tego, jak pięknie Adaś czyta.