Opublikowano Kategorie Bez kategorii

Projekt „Smog-smok” ⚠

Podczas minionych dwóch tygodni dzieci z grupy „Promyczków” oraz „Rybek” uczestniczyły w projekcie edukacyjnym pod hasłem „Smog czy smok?”. Celem projektu było przybliżenie aktualnego problemu, z którym boryka się całe społeczeństwo jakim jest zanieczyszczone powietrze. Przedszkolaki podczas zajęć mogły zaobserwować różne właściwości powietrza, dostrzec jego znaczenie w codziennym życiu. W dalszym etapie zapoznały się z trudnym pojęciem smogu, jego przyczynami oraz skutkami. Maluchy z pomocą nauczycielek poznały sposoby walki oraz radzenia sobie ze smogiem, wykonały pyłomierze, za pomocą których codziennie sprawdzały aktualne stężenie zanieczyszczeń w naszym mieście. 

Dzięki tym doświadczeniom mali ekolodzy wiedzą jak ważna jest dobra jakość powietrza i kto jest najbardziej narażony na zatrucie. Czystość naszego powietrza monitorowana była także w okolicznych miejscowościach. Ważnym problemem w tym zakresie stał się również temat segregacji śmieci. Dzieci dostrzegły potrzebę ich wyrzucania, poznały skutki palenia śmieci w domowych piecach, zapoznały się ze znaczeniem kolorów kontenerów.

Z dnia na dzień widać było coraz większe zainteresowanie ze strony obu grup i rodziców, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem podczas tworzenia „Fabryki czystego powietrza” oraz gromadzenia pomocy dydaktycznych.

Podsumowaniem metody projektu był wernisaż pt. „Projekt SMOG”, dzieci zaprezentowały piosenkę „Wdech i wydech”, zawiesiły swoje prace plastyczne, własnoręcznie zrobione plakaty, plansze z monitorowaniem jakości powietrza oraz eksperymenty i doświadczenia. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał ulotki oraz książeczki „Smok  i smog”. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w projekcie.