Od początku świata niebo i wszystko, co na nim dostrzegano, było fascynujące i tajemnicze.
Dzieci z grupy Promyczków, podczas realizacji projektu „KOSMOS”, zostały oczarowane i zaciekawione kosmiczną tematyką.
W I etapie projektu oglądaliśmy prezentacje multimedialne, atlasy, zdjęcia, przedstawiające Układ Słoneczny , ciała niebieskie, stacje kosmiczne , które zainteresowały nas tematem. Swoje spostrzeżenia odzwierciedlaliśmy w formie swobodnych rozmów oraz prac plastycznych. Następnie sformułowaliśmy listę pytań w formie zagadek detektywistycznych, np. Jak można polecieć w kosmos?
W II etapie projektu, poprzez podjęte działania, poszukiwaliśmy odpowiedzi na wcześniej określone pytania. Rozmawialiśmy o wyprawach kosmicznych, planetach i gwiazdach. Poznawaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego , dowiedzieliśmy się co to jest astronomia, satelita, Wielki Wóz, Droga Mleczna i co można zobaczyć w planetarium.
Dyskutowaliśmy o tym, jak może wyglądać życie na nieznanej planecie i jak mogą wyglądać jej mieszkańcy.
Braliśmy udział w „Kosmicznych eksperymentach”, wykonaliśmy doświadczenia: „Nadchodzi noc”, „Huragan na Jowiszu”, „Budyń Ufoludka”, „Kolorowy deszcz na Marsie”, ,,Tlen dla astronauty’’– na podstawie obserwacji kształtowaliśmy umiejętności wyciągania wniosków, poznawaliśmy charakterystykę planet , rozwijaliśmy wyobraźnię.
Obserwowaliśmy niebo, Słońce o różnych porach dnia , badaliśmy zjawisko cienia, bawiliśmy się przy pomocy lampki.
Skonstruowaliśmy grę planszową „Wielka Niedźwiedzica”. Wykonaliśmy prace plastyczne, tj. malowaliśmy planety rosnącą farbą, tworzyliśmy gwiazdozbiory, szukaliśmy i malowaliśmy kosmiczne kamienie, rozbudzaliśmy wyobraźnię, malując kosmos przy muzyce klasycznej.
Odbyły się liczne zabawy dydaktyczne, konstrukcyjne, ruchowe, językowe, muzyczne, dramowe, utrwalające tematykę kosmosu. Nie zabrakło również zabaw matematycznych z przeliczania i kodowania.
W ramach projektu zorganizowaliśmy „Kosmiczny kącik” , w którym umieściliśmy książki, puzzle, globusy, makietę układu słonecznego, lornetki i lupy.
W projekt również zostali zaangażowani Rodzice, poprzez dostarczenie do „Kosmicznego kącika” pozycji książkowych i różnych eksponatów oraz wykonanie wspólnie z dzieckiem „Ufoludka” – pracy przestrzennej.
W III etapie, podsumowaliśmy wiedzę o wszechświecie, zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w holu przedszkola oraz przedstawiliśmy naszym młodszym kolegom z grupy Misiów mini przedstawienie o planetach i zapoznaliśmy ich z naszymi kosmicznymi przyjaciółmi.
Na koniec stworzyliśmy Promyczkową Rakietę ,,Promomix” , która, w kosmicznych dźwiękach, przewiozła nas po całym Układzie Słonecznym (nasza wyobraźnia sięgała wtedy bardzo daleko).
Realizacja projektu rozbudziła zainteresowania dzieci wszechświatem, zachęciła do pogłębiania na ten temat wiedzy. Zastosowane formy i metody pracy zachęcały je do aktywnego udziału w zajęciach, rozwijały wszechstronnie oraz pobudzały do realizowania własnych pomysłów.
Dziękujemy Rodzicom za udział w projekcie, poświęcony dzieciom czas, nieziemskie „Ufoludki” oraz wykonanie Foto-budki , dzięki której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Zapraszamy do Fotokroniki!